پیشگیری از کرونا در سفر : حتما بخوانید

شایعات؛ بلایی مهلک‌تر از کرونا
مهم‌ترین مساله درمورد اخباری که از ویروس کرونا دست به دست می‌شود این است که به شایعات گوش نکنیم. اخباری که صرفا از زبان متخصصان و پزشکان نقل می‌شوند قابل اعتماد و اعتنا هستند و هرچه که غیر از این باشد، قابل اعتنا نیست.

چک کردن کرونا در فرودگاه

ویروس کرونا برای چند گروه خطرناک‌تر از سایرین است؛ این گروه‌ها باید خیلی بیشتر کرونا را جدی بگیرند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. این گروه‌ها به صورت خلاصه در ادامه بیان می‌شوند

افراد پیر و سالخورده.
افرادی که بیماری زمینه‌ای خاصی مانند فشار خون و دیابت دارند.
بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی و ریوی مانند آسم.
کسانی که به هردلیلی سیستم ایمنی‌ بدن‌شان دچار نقص است؛ یا داروهای سرکوب کننده ایمنی دریافت می‌کنند.
بیماران خاص.
اگر جزو گروه‌های زیر هستید، کرونا برای شما خطر کمتری خواهد داشت.

در سنین جوانی هستید.
بیماری خاصی ندارید.
کودکان زیر ده سال کم‌ خطرترین گروه در بیماری کرونا به حساب می‌آیند.
اما توجه داشته باشید که مرگ‌ومیرها در چند ماه گذشته نشان داده است که حتی گروه‌های کم‌خطر هم به‌طور کامل در امان نیستند و بهتر است تمام گروه‌ها پروتکل‌ها بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

چطور از کرونا در سفر پیشگیری کنیم؟
ویروس کرونا

توصیه ما به شما این است که حتی‌الامکان برنامه‌های سفر خودتان را به تعویق بیندازید. اما اگر به هردلیلی قصد مسافرت داشتید و برای سفر آماده می‌شوید، خوب است که توصیه‌های زیر را برای جلوگیری از بروز کرونا و پیشگیری از این بیماری به کار ببندید:

اولین و مهم‌ترین توصیه بهداشتی این است که دستان‌تان را مرتب با آب و صابون بشویید و ضدعفونی کنید. اگر به مواد شوینده دسترسی ندارید یا از بهداشتی مواد شوینده بین جاده‌ای اطمینان ندارید

حتما با ژل ضدعفونی کننده و یا الکل، دستتان را ضدعفونی کنید. پد الکلی، ژل ضدعفونی کننده و دستمال مرطوب از اوجب واجبات در سفر است. یادتان نرود که حتما با خودتان داشته باشید.

سعی کنید در مکان‌های عمومی و شلوغ تردد نکنید. فاصله خودتان را با دیگران حفظ کنید و اگر دیدید کسی به علایم سرماخوردگی یا کرونا مبتلا بود حتما حتما حداقل یک متر از او فاصه بگیرید.

به اشیایی که در مکان‌های عمومی وجود دارند دست نزنید. میله اتوبوس، صندلی وسایل نقلیه عمومی، در و دیوار و هرچیزی که احتمال می‌دهید پتانسیل آلودگی داشته باشد جزو این لیست به حساب می‌آید.

حتی اشیا و وسایل خودروی شخصی‌تان را هم روزی چندبار ضدعفونی و استریل کنید. سعی کنید دستکش یک‌بار مصرف همراهتان باشد تا در مواقع لازم از آن استفاده کنید.
یک توصیه مهم! همراه خودتان موادغذایی خشک و غذای خانگی به همراه داشته باشید تا مجبور نشوید که برای غذاخوردن در رستوران‌های بین راهی توقف کنید. اگر مجبور شدید که به هر دلیلی از رستوران‌های بین راهی غذا تهیه کنید، حتما از سلامت و پاکیزگی رستوران مطمئن شوید.
به‌هیچ وجه وقتی دستتان ضدعفونی نشده است، آن را به چشم‌ها، دهان یا بینی‌تان نزنید.
انتقال اصلی ویروس کرونا از راه مخاط‌های داخلی بدن و قطرات تنفسی است. پس اگر سرفه یا عطسه می‌کنید، قسمت داخلی آرنج‌تان را جلوی دهانتان بگیرید و حتما از کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند فاصله بگیرید.
به حیوانات دست نزنید. چه اهلی و چه وحشی.
فرآورده‌های گوشتی و تخم‌مرغ را خوب و کامل بپزید. سعی کنید مواد غذایی مورد نیازتان را از فروشگاه‌های معتبر و مورد اطمینان تهیه کنید.
حتما آب آشامیدنی تصفیه شده همراه خودتان داشته باشید و یا از آبهای آشامیدنی پلمپ استفاده کنید.
میوه‌ها و سبزیجات را به خوبی ضدعفونی کنید.

چطور کرونا نگیریم؟
خوشبختانه حتی با وجود شدت اپیدمی این ویروس، همچنان با پیشگیری می‌توان به سادگی جلوی بروز این ویروس در بدن را گرفت. با کارهای ساده‌ای مثل رعایت بهداشت شخصی و نزدیک نشدن به افراد تا پایان فروکش کردن دوره اوج این ویروس به آن مبتلا نخواهید شد.

اما افزایش سطح ایمنی بدن هم می‌تواند به سادگی به شما کمک کند تا در برابر بیماری‌های اپیدمیک مصون بمانید. یا اگر خدایی نکرده به بیماری‌های این چنینی مبتلا شدید، بدن شما به خوبی از پس بیماری بربیاید و دوره بیماری را به سادگی پشت سر بگذارید. با مصرف مواد غذایی مناسب و داشتن رژیم غذایی سرشار از ویتامین‌ها می‌توانید بدن خودتان را به سطح مطلوبی از ایمنی برسانید.

پیشنهاد می‌کنیم تا جای ممکن از سفرهای غیرضروری پرهیز کنید و اگر لازم شد سفر بروید، حتما تمام نکات ایمنی گفته شده را جدی بگیرید.

چه غذاهایی ایمنی بدن را افزایش می‌دهند؟
مواد غذایی حاوی ویتامین C
مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B
ویتامین D3
مواد غذایی حاوی ویتامین E
اگر علائم کرونا داشتم چه کاری انجام بدهم؟
اگر علائم زیر را داشتید، حتما طی اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنید. می‌توانید مراکز درمانی هرشهر که به پذیرش بیماران کرونا اختصاص پیدا کرده‌اند را با یک جستجوی ساده اینترنتی پیدا کنید.

سرفه‌های خشک
تب بالای 38درجه
اسهال
استفراغ
سردرد
تنگی نفس و یا مشکل در تنفس
لرز
گلودرد
اگر علائم بالا را در خودتان دیدید، با وسیله نقلیه شخصی به بیمارستان بروید. سعی کنید حتما ماسک بزنید و از دیگران فاصله بگیرید. اگر به بیماری مبتلا شدید برای مدتی در مکان‌های عمومی حاضر نشوید. حتما جلوی دهانتان را بپوشانید. ظرف‌های خودتان را از افراد خانواده جدا کنید و در اتاق مجزا بمانید.

سعی کنید استرس و اضطراب خودتان را با یوگا و مدیتیشن کنترل کنید و مطمئن باشید اگر توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید، اتفاق بدی برایتان نمی‌افتد.

امیدواریم این ویروس هم با مدیریت و همکاری همه ما و حفظ اصول بهداشت فردی به زودی ریشه‌کن شود. در حال حاضر بهترین عکس‌العمل این است که توصیه‌های تایید شده توسط پزشکان را جدی بگیریم و سعی کنیم تمام نکات بهداشتی را رعایت کنیم.

Choose your Reaction!
Leave a Comment

Your email address will not be published.

Translate »